Rowery górskie hardtail to lekkość, zwinność i efektywność - nie zmieniło się to odkąd pierwszy rower MTB pojawił się na szlaku. Początkowo dostępne były one przede wszystkim z kołem w rozmiarze 26 cali - aktualnie ten rozmiar jest zarezerwoany raczej dla rowerów młodzieżowych. Wyczynowe rowery górskie, które są dostępne teraz w sprzedaży, to przede wszyskim koła w rozmiarze 29 cali, jednak można spotkać je wyposażone w koła pośrednie, czyli 27,5 cala.

Dla kogo przeznaczony jest hardtail MTB? Przede wszystkim dla tych, którzy oczekują lekkie i zwinnego roweru, który będzie łatwy w utrzymaniu. Dzięki stosunkowo prostej konstrukcji nie wymagają one aż tylu prac serwisowych, co rowery full suspension. Stanowi to duże ułatwienie dla osób pragnących samodzielnie serwisować swój rower.

Rowery górskie hardtail to nie tylko maszyny przeznaczone na trasy Pucharu Świata XC. W ofercie Giant znajdują się także modele ścieżkowe, które zapewnią mnóstwo przyjemności z jazdy po górskich szlakach i wszędzie tam, gdzie nie jest istotne liczenie każdej sekundy na trasie wyścigu.